Експерти Інституту споживчих експертиз розголосили результати свого дослідження щодо точності наливу бензину на українських АЗС та відповіли на питання про існуючу проблему з недоливом. Не секрет, що багато власників автомобілів в Україні неодноразово стикалися з проблемою недоливу пального, оскільки для власників заправок це спосіб отримати додатковий не офіційний прибуток.
Дослідження було проведено на мережах преміальних брендів (ОККО, WOG, UPG, KLO, PARALLEL), а також в мережах, що позиціонують себе як дискаунтери (УКРНАФТА, BVS, БРСМ-НАФТА, ANP, MANGO, MARSHALL, PIT LANE). Для контрасту також було проведено вимірювання точності на одній з нелегальних «бочок». Отримані зразки були доправлені до акредитованої лабораторії для подальшої перевірки.
Результати дослідження були шокуючими. Зокрема, в семи з тринадцяти перевірених мереж виявлено недолив пального, що перевищує 0,5%. В деяких випадках недолив був набагато більшим.
Експерти розділили результати на дві зони – зелену та червону. У першу потрапили мережі, де було зафіксовано допустимий недолив (до 0,5%), у другу – АЗС, де недолив був більший за оплачений обсяг пального.
Наприклад, державна мережа УКРНАФТА виявилася місцем, де було зафіксовано перелив на 0,4%. У компанії WOG недолив склав всього 0,05%, але це все ж було недоливом. Інші лідери ринку – ОККО та UPG – вклалися в нормативи, але їх недолив був значно вищим, ніж у конкурентів.
Серед аутсайдерів були мережі BVS, БРСМ-НАФТА, ANP, MANGO, MARSHALL, PIT LANE, де недолив пального перевищував 0,5%. Навіть нелегальна «бочка» мала недолив майже на 5%, а польська BVS – 4,4%.
Директор Інституту споживчих експертиз Юрій Чорнобривець зазначив, що у деяких мережах дискаунтерів недолив пального став бізнес-моделлю для показу більш низьких цін, але насправді це вартість крапель, які випадають з пістолета.