чіпи та мікросхеми

Ця цифра ще вища в США, де цю стратегію планують застосувати 48% опитаних. У звіті Всесвітнього економічного форуму «Майбутнє робочих місць у 2025 році» зазначається, що 41% роботодавців планує скоротити штат через впровадження штучного інтелекту, повідомляє CNBC.

Хоча ця статистика може викликати занепокоєння, вона не обов’язково означає наближення кризи зайнятості, вважає Тілль Леопольд, головний автор дослідження та керівник відділу праці, заробітної плати та створення робочих місць Всесвітнього економічного форуму. «Ми не розглядаємо відомий сценарій “апокаліпсису робочих місць”», — сказав він.

На його думку, йдеться про підвищення кваліфікації. У звіті «Майбутнє робочих місць» зазначається, що 77% роботодавців прагнуть підвищити кваліфікацію своїх нинішніх працівників, щоб вони могли краще працювати зі ШІ, а 47% — перевести співробітників із посад, що скорочуються, на інші ролі в організації.

«Головний висновок полягає не в тому, що нам може бракувати робочих місць, — говорить Леопольд. — Проблема в тому, що робочі місця можуть виглядати зовсім інакше».

За його словами, найбільш імовірно постраждають переважно робочі місця для «білих комірців», які зосереджені на введенні даних, як-от канцелярська та параюридична робота, що значною мірою збігається з результатами попередніх випусків звіту.

Серед нових додатків — професії бухгалтера та графічного дизайнера, оскільки нові генеративні моделі ШІ розширили можливості обох цих сфер.

«Чи існуватимуть через п’ять років професії бухгалтера чи графічного дизайнера у тому вигляді, в якому вони є сьогодні? Я думаю, нам чітко кажуть: “Ні”, — говорить Леопольд. — З’явиться новий різновид роботи, який, по суті, є її вдосконаленою версією».

Інші нещодавні звіти підтверджують висновки Всесвітнього економічного форуму. Опитування фінансових директорів, проведене в червні 2024 року Університетом Дюка та Федеральною резервною системою Атланти й Річмонда, показало, що 37% респондентів використовували ШІ для виконання завдань, які раніше виконували співробітники. Ще 54% планують зробити це протягом наступного року, зокрема 76% великих компаній.

Тим не менш, як і Леопольд, Джон Грем, професор фінансів із Дюка та науковий керівник дослідження, упевнений, що втрати робочих місць не будуть значними. «У короткостроковій перспективі це буде радше заповнення прогалин і, можливо, відмова від найму тих, кого вони інакше взяли б на роботу, але не звільнення», — сказав він.

Однак в іншому дослідженні, проведеному Bloomberg Intelligence, зазначається, що в найближчі 5 років банки можуть скоротити до 200 тисяч робочих місць через штучний інтелект. Майже чверть респондентів вказали на значне скорочення — від 5% до 10% персоналу.

Проте, незважаючи на результати дослідження, його автор Томаш Ноетцель погодився з думкою Леопольда та Грема. «Будь-які робочі місця, пов’язані з рутинними, повторюваними завданнями, перебувають у зоні ризику. Але ШІ не усуне їх повністю, а радше призведе до трансформації робочих місць», — заявив він.

Щодо майбутнього Леопольд вважає, що велику роль відіграватимуть «м’які» навички. «Нам потрібні ці так звані “людські навички”, як-от креативність, співпраця, стійкість, гнучкість, — стверджує він. — Вони стають дедалі важливішими».

Раніше понад 1 тисяча музикантів, включно з Енні Леннокс, Деймоном Албарном і Кейт Буш, випустили «альбом тиші» на знак протесту проти планованих урядом Великої Британії змін до закону про авторське право. Артисти заявили, що це дозволить компаніям, які займаються розробкою штучного інтелекту, навчати ШІ-моделі з використанням творів, захищених авторським правом.