Мера Стамбула Екрема Імамоглу заарештовано за звинуваченням у корупції
Мера Стамбула Екрема Імамоглу було заарештовано за звинуваченням у корупції. Також він перебуває під судовим контролем у межах розслідування справи про тероризм. Суд у Туреччині ухвалив рішення про арешт опозиційного мера Стамбула Екрема Імамоглу, повідомляють місцеві ЗМІ.
Його затримали в середу, 19 березня, після чого в країні розпочалися багатотисячні акції протесту.
У неділю також було заарештовано радника мера Мурата Онгуна — за звинуваченнями у корупції та тероризмі — а також керівників кількох компаній.
Одразу після винесення вердикту у Twitter (Х) Республіканської народної партії з’явилося повідомлення: “Без відчаю! Боротьба триває!”
Однопартієць Імамоглу, мер Анкари Мансур Яваш, заявив:
“Спроба усунути Імамоглу — це ганьба для нашої країни. Міжнародні ЗМІ звернули на це увагу, і тепер демократія та судова система Туреччини перебувають під пильним наглядом”.
Протести
У суботу сотні прихильників мера Стамбула Екрема Імамоглу зібралися біля будівлі суду, де його допитували у зв’язку зі звинуваченнями в корупції та зв’язках із терористичними угрупованнями.
Очікувалося, що в неділю він офіційно стане кандидатом у президенти від найбільшої опозиційної партії — Республіканської народної партії — на внутрішньопартійних праймеріз.
Багато хто вважає його арешт політично мотивованим і звинувачує президента Реджепа Таїпа Ердогана у спробі усунути головного конкурента на президентських виборах 2028 року. Турецька влада заперечує ці звинувачення, стверджуючи, що суди країни працюють незалежно від уряду.
За даними турецьких ЗМІ, поліція допитувала Імамоглу протягом п’яти годин у суботу у межах розслідування щодо його ймовірного сприяння забороненій Робітничій партії Курдистану (РПК). Після цього його перевели до суду разом із ще приблизно 90 особами, яких затримали разом із ним.
Днем раніше мера Стамбула також допитували у справі про корупцію. Прокурори звинуватили його у зловживанні службовим становищем із метою отримання фінансової вигоди. Під час обох допитів Імамоглу відкинув усі звинувачення.
Влада заборонила доступ до будівлі суду, встановила барикади на прилеглих вулицях та закрила найближчі станції метро. Охорону забезпечували сотні поліцейських і понад десяток водометів. Проте сотні протестувальників змогли прорватися до будівлі та влаштувати акцію, скандуючи: “Права, закон, справедливість!”
Сутички протестувальників із поліцією
У суботу в Стамбулі, на четвертий день протестів після затримання Імамоглу, почалися сутички між поліцією та демонстрантами.
Поліція застосувала сльозогінний газ і перцевий аерозоль, щоб розігнати натовп. Протестувальники, своєю чергою, кидали у правоохоронців сигнальні ракети, каміння та інші предмети.
Губернатор Стамбула продовжив заборону на демонстрації до 26 березня та запровадив обмеження на в’їзд і виїзд транспортних засобів, які можуть перевозити протестувальників.
Ердоган звинувачує опозицію у “розпалюванні хаосу”
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган виступив із заявою під час вечері іфтар у священний для мусульман місяць Рамадан.
“Я вважаю, що варто ще раз нагадати: дні, коли ми виходили на вулиці, залучали ліві організації, екстремістів і вандалів, залишилися в минулому. Дні, коли політика та правосуддя вирішувалися через вуличний терор, минули разом зі старою Туреччиною”, — заявив Ердоган.
Наймасовіші протести у Туреччині за останнє десятиліття
Протести охопили країну після арешту мера Стамбула. Багато демонстрантів зібралися біля будівлі мерії Стамбула, де з моменту затримання Імамоглу щодня проходять мітинги.
Протести стали найбільшими в Туреччині за останнє десятиліття.
Демонстрації здебільшого проходили мирно, однак група протестувальників спробувала прорватися скрізь барикади, щоб потрапити на центральну площу Стамбула. Вони кидали в поліцію каміння та сигнальні ракети.
Протестувальники стверджують, що проти них застосовували водомети, сльозогінний газ і перцеві балончики. Дехто навіть заявляє, що поліція стріляла по них гумовими кулями.
Міністр внутрішніх справ Туреччини Алі Єрлікая повідомив у соцмережі X, що під час загальнонаціональних протестів у великих містах було затримано 323 особи.
“Не буде жодної терпимості до тих, хто намагається порушити громадський порядок, загрожує безпеці людей та влаштовує хаос”, — заявив міністр.
Передвиборча кампанія триває
Арешт Імамоглу відбувся за кілька днів до того, як його мали висунути кандидатом у президенти від опозиційної Республіканської народної партії на праймеріз у неділю.
Лідер партії Озгюр Озель заявив, що праймеріз, у яких можуть узяти участь близько 1,5 мільйона делегатів, відбудуться за планом.
Опозиційна партія закликала громадян взяти участь у символічних виборах у неділю — скрізь імпровізовані виборчі урни, встановлені по всій Туреччині, щоб висловити підтримку Імамоглу.
У своєму твіттері перед поїздкою до суду Імамоглу закликав людей захищати право голосу:
“Не забувайте: вони дуже бояться вас і вашого демократичного права голосувати”.
Раніше він назвав свій арешт “переворотом”, звинувативши уряд у маніпуляціях із судовою системою та загостренні економічної кризи в країні.