Три роки тому Міжнародна асоціація дьонера Udofed у Стамбулі подала до ЄС заявку на реєстрацію дёнера як «захищеної традиційної страви» — такий статус охороняє спосіб приготування деяких національних страв. Проблема полягає в тому, що рецепт, зазначений у заявці, відрізняється від тих, які поширені в Євросоюзі, особливо в Німеччині, де дёнер користується величезною популярністю, повідомляє Bild.
«Якщо ЄС прийме заявку турецької асоціації, це фактично означатиме заборону дьонер-кебаба в його нинішній формі в Німеччині. 80–90% німецьких закладів дьонеру більше не змогли б називати свою продукцію “дьонером”», — каже Еберхард Зайдель, автор книжки «Дьонер — турецько-німецька культурна історія».
У Німеччині щодня виробляється 400 тонн дьонера, а його виробництво та продаж забезпечують зайнятість близько 60 000 людей.
Якщо Євросоюз задовольнить заявку, то всі «дьонери» на території ЄС доведеться виготовляти виключно за захищеним рецептом від Udofed. Через це Німеччина подала протест проти турецької заявки. Подальші консультації та перемовини не дали результату. Вирішити суперечку між урядом ФРН і Міжнародною асоціацією дьонера має Єврокомісія. Наразі вона чекає від турецької сторони звіту про завершення перемовин.
Турецькі вимоги забороняють використовувати телятину й індичку, різноманітні маринади й соуси, а також електром’ясорізки замість ножів довжиною 55 см, що суттєво уповільнило б процес приготування. У разі їх прийняття дьонер втратить звичний смак і стане набагато дорожчим, що зробить страву значно менш популярною.
Якщо Udofed й надалі наполягатиме на своїх вимогах до рецептури, у Єврокомісії буде кілька варіантів вирішення ситуації: зареєструвати «дьонер-кебаб» у вигляді, як того вимагає Udofed, вимагати від заявника змінити умови або повністю відхилити заявку.
Міжнародна асоціація дьонера Udofed, яка тепер має зробити наступний крок (подати звіт до Єврокомісії), не відповіла на запит Bild.