Команда вчених із Манчестерського університету запустила проєкт REFLECT, щоб з’ясувати, чи може освітлення морських хмар стати тимчасовим способом стримування глобального потепління. Проєкт фінансується Агентством перспективних досліджень і винаходів Великої Британії (ARIA) і досліджує, як розпилення частинок морської солі може підвищити відбивну здатність хмар, повертаючи сонячне випромінювання в космос і знижуючи температуру на Землі.
Проєкт REFLECT (Responsible innovation Framework for assessing novel spray technology To examine local albedo changes) вивчає технологію морського хмарного освітлення (MCB). Суть методу полягає в розпиленні дрібних частинок морської солі в низькі хмари над океанами, що збільшує їх альбедо (здатність відображати світло) на 5–10%. Це може тимчасово знизити температуру в окремих регіонах, що є критично важливим в умовах швидкого глобального потепління.
Принцип базується на природному процесі: морські бризки створюють аерозолі, навколо яких утворюються хмарні краплі. Чим більше частинок — тим більше крапель, а хмари стають яскравішими й живуть довше.
Дослідження показують, що локально MCB може знизити температуру на 0,5–1 °C, однак глобальний ефект поки залишається неясним. Так, моделювання показало, що освітлення хмар у південно-східній частині Атлантичного океану може знизити радіаційний вплив до 2 Вт/м². Цього все ще недостатньо, щоб компенсувати глобальне потепління (близько 3 Вт/м²), але проєкт лише набирає обертів. Водночас експерименти наприкінці 2024 року на Великому Бар’єрному рифі продемонстрували, що розпилення солі здатне знизити температуру води та захистити корали від відбілювання.
MCB ефективніша не лише завдяки підвищенню яскравості хмар, як вважалося раніше, а насамперед через зростання хмарності — на 60–90%. Однак ефект не є універсальним: в окремих регіонах освітлення може змінити опади, знизити продуктивність екосистем. Наразі цю похибку намагаються усунути.
З початку індустріальної епохи глобальна температура вже зросла на 1,1 °C, і нинішні заходи зі скорочення викидів не гарантують утримання потепління в межах 1,5 °C, встановлених Паризькою угодою.
MCB — це тимчасовий захід, який не усуває саму причину потепління — викиди парникових газів, але може дати людству додатковий час на їх зменшення та перехід до екологічно чистої енергетики.
«Світ не досягає своїх кліматичних цілей, і швидке потепління викликає незворотні наслідки», — зазначає професор Х’ю Коу, керівник проєкту.