Текст документа майже погоджений, остаточне обговорення заплановане на 15 квітня в Женеві. Представники країн-членів ВООЗ досягли попередньої згоди щодо тексту угоди, що стосується запобігання новим пандеміям. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на співголову переговорної групи.
Робота над угодою тривала кілька років. За словами Анн-Клер Ампру, яка представляє Міжурядовий переговорний орган, наразі учасники дійшли спільного розуміння з ключових пунктів. Залишається дочекатися остаточного схвалення з боку національних органів влади.
Засідання, на якому сторони планують остаточно погодити документ, відбудеться 15 квітня. Після цього текст буде направлено на розгляд Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, що пройде в травні в Женеві.
Як зазначає Reuters, найбільші суперечки викликав 11-й пункт угоди, де йдеться про передачу технологій країнам, що розвиваються. Латиноамериканські держави наполягали на створенні механізмів доступу до виробництва вакцин і тестів. Представники країн з розвиненою фармацевтичною промисловістю вимагали, щоб цей процес залишався добровільним. За словами джерел агентства, питання узгоджене, але фінальна версія документа поки що не оприлюднена.
Раніше глава ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус наголосив, що нові пандемії — це питання часу, а не гіпотетичний сценарій. З епідеміологічної точки зору, їхня поява неминуча.
Міжурядовий орган, який працює над угодою, був створений у 2021 році. Його мандат подовжили на 77-й асамблеї охорони здоров’я в 2024 році. Очікується, що остаточні підсумки роботи представлять у травні 2025 року. Гебреєсус зауважував, що процес гальмує інформація, яка поширюється в інтернеті, щодо можливих обмежень національного суверенітету після підписання угоди.
Режим міжнародної надзвичайної ситуації через COVID-19 діяв з січня 2020 року до травня 2023-го. За даними ВООЗ, станом на 23 березня 2025 року у світі було зафіксовано понад 777 мільйонів випадків зараження коронавірусом, кількість померлих перевищила 7 мільйонів осіб.