В Єгипті на узбережжі Червоного моря, неподалік від міста Марса-Алам, археологи виявили давній комплекс із видобутку та обробки золота. Це відкриття дозволило дослідникам краще зрозуміти, як єгиптяни 3000 років тому добували дорогоцінний метал, а також дізнатися більше про життя шахтарів того часу.
Комплекс знайшли в районі гори Джабаль-Сукарі під час реставраційних робіт. Археологи витратили два роки на розкопки та вивчення давніх споруд, після чого перенесли їх у безпечне місце за три кілометри від початкового розташування — це було необхідно для захисту пам’ятки від сучасних гірничих робіт.
За словами генерального секретаря Вищої ради старожитностей Єгипту Мохамеда Ісмаїла Халеда, на території комплексу були станції для подрібнення та дроблення руди, відстійники та фільтраційні басейни, а також глиняні печі, де плавили золото, видобуте з кварцових жил. Також виявили житлові квартали, майстерні, адміністративні будівлі, культові споруди та лазні, що належать до птолемеївської епохи.
Архітектурні знахідки римського та ісламського періодів свідчать про те, що це місце використовувалося протягом століть. Серед артефактів археологи знайшли статуетки єгипетської богині Бастет і давньогрецького бога Гарпократа, а також пахощі, ліки, прикраси з напівдорогоцінного каміння та 628 керамічних посудин з ієрогліфічними, демотичними та грецькими текстами.
Відкриття допомогло зрозуміти, наскільки важливим був видобуток золота для Стародавнього Єгипту. Дорогоцінний метал активно використовували під час поховань — наприклад, у гробниці так званого «золотого хлопчика» археологи знайшли золотого скарабея у формі серця та десятки амулетів, а знаменита маска Тутанхамона є лише зовнішнім шаром його золотого саркофага. Тепер у дослідників є уявлення про те, де могли видобувати це золото і як його обробляли.