Згідно з аналізом німецького інституту економічних досліджень, повернення до обов’язкової військової служби обійдеться економіці Німеччини від трьох до сімдесяти мільярдів євро на рік залежно від обраного сценарію. За даними аналізу мюнхенського інституту економічних досліджень ifo за замовленням Мінфіну ФРН, відродження обов’язкової військової служби в Німеччині може коштувати федеральній економіці мільярди євро. З розрахунків вчених, опублікованих у середу, 10 липня, випливає, що залежно від обраного сценарію цей крок призведе до скорочення ВВП ФРН на суму від трьох до 70 млрд євро, передає dw.com.
В аналізі розглядаються витрати на обов’язкову військову службу в трьох сценаріях. Якщо обов’язкова військова служба торкнеться всього населення призовного віку, то економічне виробництво в країні скоротиться на 1,6 відсотка або трохи менш як 70 млрд євро. Якщо буде призвано трохи менше чверті цієї категорії громадян, як це було у випадку попередньої версії обов’язкової військової служби, то економічне виробництво може скоротитися на 0,4 відсотка, або на 17 млрд євро. Якщо ж в армію будуть призвані лише п’ять відсотків вікової групи, як це зараз відбувається у Швеції, то, за даними Ifo, скорочення становитиме 0,1 відсотка або три мільярди євро.
Експерти бачать інші рішення
“Обов’язкова військова служба в рамках обов’язкового соціального року призведе до щорічних економічних витрат, які приблизно дорівнюють обсягу коштів з оборонного бюджету та спеціального фонду бундесверу разом узятих”, – говорить військовий експерт Ifo Марсель Шлеппер (Marcel Schlepper).
“Як альтернатива обов’язковій військовій службі, було б розумніше надати бундесверу більше ресурсів, щоб зробити його більш привабливим як роботодавця”, – зазначає експерт ifo Пану Поутваара (Panu Poutvaara), бачачи рішення у підвищенні зарплат рекрутам.
Попри те, що це створить більший тягар на державний бюджет, зазначає експерт, загальні економічні витрати будуть розподілені більш рівномірно і складуть майже вдвічі менше, ніж при обов’язковій військовій службі: 37 замість 70 мільярдів євро (при так званому “100-відсотковому” сценарії), 9 замість 17 мільярдів євро (при “25-відсотковому”) і 2 замість 3 мільярдів євро (при використанні “шведської” моделі). При ринковому рішенні військовий потенціал бундесверу в кожному сценарії буде зростати в тій же мірі, що й при обов’язковій військовій службі, зазначають в ifo.
Дослідників також турбує питання справедливості: якщо лише невелика частина людей призовного віку буде призвана на обов’язкову військову службу, це може викликати у населення обурення, говорить Поутваара. З іншого боку, при ринковому рішенні з більш високими зарплатами доведеться фінансувати більш високі державні витрати в рівній мірі, зазначає він.
Міністр оборони ФРН запропонував план розширення бундесверу
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус (Boris Pistorius) має намір значно збільшити чисельність особового складу бундесверу за допомогою нової моделі військової служби в ФРН. Свої плани Пісторіус представив 12 червня у комітеті бундестагу з оборони.
Зокрема, він запропонував ввести дійсну військову службу строком на шість місяців з можливістю її продовження. Міністр зазначив, що мова не йде про повернення до старої моделі загальної військової повинності. Нова система повинна поєднувати добровільність з обов’язковими елементами.