пенсіонери у ЄС

Зростання тривалості життя в Європі практично зупинилося через надмірне харчування, високий рівень споживання алкоголю та недостатню фізичну активність. До такого висновку прийшли британські вчені, які опублікували свої результати у лютневому номері журналу Lancet, повідомляє euronews.com.

Вони зазначають, що десятиліттями тривав процес покращення тривалості життя в Європі, який зупинився після 2011 року. Дослідження охоплює 20 країн, серед яких Австрія, Бельгія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Іспанія та Швеція, а також країни Сполученого Королівства — Англія, Шотландія, Уельс і Північна Ірландія.

Найбільший застій у зростанні тривалості життя після 2011 року спостерігався у Великобританії та Німеччині. Норвегія, де на державному рівні впроваджується політика зниження споживання цукру, залишається єдиною країною, де тривалість життя продовжувала зростати аж до пандемії. Автори дослідження вказують, що ця тенденція пов’язана зі стрибком смертності від серцево-судинних захворювань, спричинених нездоровим способом життя — надмірним вживанням рафінованої їжі, відсутністю фізичних навантажень та ожирінням.

Дослідники також відзначають, що цифри можуть відображати зміни в соціальному складі деяких суспільств. «Демографічні характеристики європейського населення значно змінилися в ряді країн, таких як Великобританія, Франція та Німеччина, через збільшення припливу мігрантів у порівнянні з країнами Північної Європи», — зазначає Том Сандерс, професор дієтології в Королівському коледжі Лондона.

Пандемія стала переломним моментом для більшості країн, де проводилося дослідження. Держави, які довше зберігали позитивну динаміку до 2020 року, краще перенесли коронавірус — це скандинавські країни, Ісландія та Бельгія, тоді як Греція та Великобританія продемонстрували найсильніший спад, і тривалість життя там знизилася приблизно на 7 місяців.

За словами авторів дослідження, за цими даними стоять успіхи або помилки державної політики охорони здоров’я. «Порівнюючи країни, можна сказати, що національна політика, спрямована на покращення здоров’я, надала значну стійкість до потрясінь», — зазначив Стил.

На його думку, одним із основних факторів ризику залишається дієта. Стил закликає вирішувати проблему нездорового харчування на державному рівні, додавати спеціальні ярлики на надоброблені продукти та пропагувати корисні та екологічні варіанти харчування.