сміттєзвалище

Частка перероблених матеріалів у світовій економіці знизилася до 6,9%. Восьмий рік поспіль зменшується частка вторинної сировини у глобальних виробничих ланцюгах, пише The Guardian. За даними Circle Economy, лише 6,9% із 106 мільярдів тонн матеріалів, які щорічно споживаються, походять із вторинних джерел, що на 2,2 відсоткових пункти менше, ніж у 2015 році.

Дослідження наголошує, що темпи споживання випереджають зростання населення, а обсяг відходів перевищує можливості наявних систем переробки. Навіть за умови переробки всіх технічно можливих матеріалів частка вторинної сировини в економіці не перевищить 25% — багато товарів складно і дорого повертати в цикл.

Зростання використання вторинної сировини у виробництві спостерігалося з 2018 по 2021 роки — плюс 200 мільйонів тонн, але цей приріст був затьмарений ще швидшим зростанням споживання первинних ресурсів. За останні 50 років загальний обсяг видобутку сировини потроївся, досягнувши 100 мільярдів тонн на рік, і може зрости ще на 60% до 2060 року без серйозних заходів.

Експерти вважають, що лише зусиль із переробки недостатньо для вирішення екологічних проблем. Потрібні заходи для скорочення споживання, переходу до циркулярної економіки, розвитку інфраструктури та впровадження нової політики. Серед пропозицій — створення міжнародного агентства з матеріалів, яке відстежуватиме та оцінюватиме прогрес у сталому використанні ресурсів.

Нерівномірність споживання залишається серйозною проблемою: жителі країн із високим доходом використовують у середньому 24 тонни ресурсів на рік, тоді як у країнах із низьким доходом — лише 4 тонни. При цьому на ЄС і США припадає понад половина світового споживання, хоча їхнє населення становить лише 10% від загальної чисельності людства.