мозок людини

Вчені виявили певну ділянку мозку, де старіння спричиняє значні зміни в багатьох типах клітин. Миші мають схожі структурні, функціональні та генетичні особливості з людьми, що робить їх корисними для вивчення того, як мозок розвивається з часом. У мишей вчені знайшли ділянку мозку, де старіння викликає значні зміни в численних типах клітин. Також було з’ясовано, які саме типи клітин зазнають найбільших змін. Це дослідження, опубліковане в журналі Nature, відкриває потенційні способи уповільнення або контролю процесу старіння в мозку людини, пише Earth, передає focus.ua.

Вчені дослідили понад мільйон різних клітин мозку молодих і старих мишей. Дослідження зосередилося на численних типах гліальних клітин, які є підтримуючими клітинами мозку, і виявило, що вони демонструють значні зміни в активності генів з віком.

Вчені з’ясували, що в старіючому мозку активність генів, пов’язаних із запаленням, зросла, тоді як активність генів, важливих для діяльності нейронів, знизилася.

За словами авторів дослідження, старіння є найважливішим фактором ризику хвороби Альцгеймера та багатьох інших руйнівних захворювань мозку. Дослідження показало, які клітини мозку найбільше піддаються впливу старіння. Вчені вважають, що на основі результатів дослідження можна розробити нові методи лікування захворювань мозку, пов’язаних із віковими змінами.

Вчені виявили концентрацію цих змін у клітинах мозку в області, яку вони назвали “точкою старіння”, розташованою в гіпоталамусі. Найбільші вікові зміни зазнали клітини та нейрони, які відіграють ключову роль у споживанні їжі, енергетичному гомеостазі, метаболізмі та використанні поживних речовин організмом.

Дослідники вважають, що ці типи клітин з віком стають менш ефективними в інтеграції сигналів із навколишнього середовища або їжі, яку споживає людина. Втрата ефективності, імовірно, певним чином сприяє процесу старіння всього організму.

За словами авторів, необхідно розробити інструменти, які можуть впливати на ці типи клітин. Якщо покращити їх функціональність, можливо, вдасться уповільнити процес старіння або контролювати його, що потенційно може збільшити тривалість життя.