фонтани біля Ейфелевої вежі

Париж використовує одну з найбільших у світі централізованих систем охолодження міста120 км підземних труб з водою з Сени замість тисяч окремих кондиціонерів. Про це повідомляє румунське видання stiripesurse, передає unian.net.


Як працює система?

Система працює просто:

  • холодна вода з Сени тече трубами поруч з гарячою водою з міських будівель,
  • тонка металева стінка між ними дозволяє теплу переходити з одного боку на інший,
  • будівля охолоджується, а вода повертається в річку трохи теплішою, ніж була.

Масштаби та плани розвитку

Наразі до мережі підключено понад 3 000 об’єктів, серед яких:

  • Лувр,
  • Гран-Пале,
  • лікарні,
  • школи,
  • офіси,
  • розкішні готелі.

До 2042 року мережу планують потроїти і охопити всі райони міста.


Експертна оцінка

«Це своєрідне чудо-рішення в епоху глобального потепління», — каже Тібо Войта, експерт з енергетики та клімату, радник Інституту Жака Делора.


Хто керує системою?

Система була розроблена ще в 1990-х роках. З 2022 року нею керує компанія Fraîcheur de Paris («Свіжість Парижа») спільно з RATP і Engie за 20-річним контрактом. Сама мережа залишається у власності міста.


Перспективи для інших міст

Румунські ЗМІ зазначають, що аналогічну систему можна було б реалізувати і в Бухаресті — адже через центр міста також протікає річка Димбовіца.


«Не всі будівлі в Парижі мають однакові потреби в охолодженні, і не всі вони підходять для підключення до мережі. Цифра 3 000… відображає реалістичну траєкторію розвитку. Метою є перехід від історичної мережі, орієнтованої на великі будівлі третинного сектора, до загальноміської інфраструктури», — пояснив прес-секретар Fraîcheur de Paris Тим Гігон.