Ілон Маск

Ілон Маск може знову досягти свого.

Його угода щодо оплати праці з Tesla на суму до 56 мільярдів доларів, яка залежить від ціни акцій компанії та наразі підтримана акціонерами, складає 75% від усіх витрат на школи в Англії у 2024-2025 роках і близько чверті бюджету британської Національної служби охорони здоров’я.

Для своїх численних шанувальників Ілон Маск вартий кожного центу, який він отримує — і акціонери погодилися, власники 72% акцій з правом голосу підтримали угоду.

Бізнес Маска включає Tesla, SpaceX, X (раніше Twitter), Starlink, Neuralink та його останній проєкт штучного інтелекту X.ai.

Можна стверджувати, що Tesla відкрила американський ринок для електромобілів, SpaceX нещодавно запустила найпотужнішу у світі ракету, а людина, якій імплантували мікрочип Neuralink, тепер може керувати комп’ютером за допомогою думок.

Однак питання про 56 мільярдів доларів залишається: чи були б ці компанії такими ж успішними без нього?

Цінність Tesla Можна сказати, що угода про оплату праці пана Маска полягала в тому, щоб він залишався працювати в Tesla.

До 2018 року, коли це було узгоджено правлінням компанії, існували різні припущення щодо його майбутнього в компанії-виробнику електромобілів.

Угода була побудована так, що якщо Ілон Маск не досягне певних цілей щодо ринкової вартості Tesla, продажів та базового прибутку, він взагалі не отримає грошей.

Хоча на той момент він навряд чи шукав дрібних заробітків, враховуючи, що його капітал становив майже 20 мільярдів доларів за даними списку багатіїв журналу Forbes за 2018 рік.

Але якби він досяг певних цілей, потенційна зарплата була б астрономічною.

Відверто кажучи, пан Маск досяг поставлених перед ним цілей. Наприклад, ринкова вартість Tesla зросла з 54 мільярдів доларів до 650 мільярдів доларів, зазначених у початковій угоді.

Відтоді вона знову впала до 570 мільярдів доларів.

Репутація Ілона Маска

Коли позиції Tesla похитнулися у 2022 році, вважалося, що це сталося через те, що пан Маск сконцентрувався на соцмережі X, отже, проблему викликала його відсутність, а не його присутність.

Проте його репутація явно додає величезну цінність цим компаніям.

Ілон Маск не вірить у комунікаційні команди, натомість віддає перевагу активним трансляціям для своїх 187 мільйонів підписників безпосередньо у своїй соціальній мережі.

Якщо на вашій стороні є Ілон Маск, ваш піар працює сам по собі, приносить неоднозначні, але завжди значні результати.

Він генерує нескінченні глобальні заголовки новин прямо з-за своєї клавіатури, і ви можете заперечити, що дуже мало людей мають таку владу — публічність, яку не можна купити за гроші.

Він також має величезний політичний вплив: він зустрічався з кількома світовими лідерами, включаючи лідера Китаю Сі Цзіньпіна. Він стверджує, що розмовляв телефоном з керівником Росії Володимиром Путіним, а також колись транслював розмову з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху.

Він запеклий і вимогливий бос, трудоголік, який не приймає слово “ні” як відповідь. Колишні співробітники кажуть, що навіть найвідданіші з них вигорають, а він ні.

Доллі Сінгх, яка працювала в SpaceX у пана Маска з 2008 по 2013 рік, раніше сказала BBC News, що він був “неймовірним лідером”.

“Якби це було не так, він би не досяг того, ким він є”, — сказала вона у 2022 році.

Але вона також визнала, що робота на нього була “виснажливою”.

Tesla, SpaceX, Neuralink та ризики Маска

Попри те, що акціонери підтримали зарплатний пакет Ілона Маска, юридичні експерти кажуть, що не ясно, чи суд, який заблокував угоду, прийме переголосування та дозволить компанії відновити його зарплату.

Раніше цього року колишній спонсор Tesla Стів Вестлі сказав BBC, що залишати Маска на посаді не обов’язково.

“Ілон — унікальний провидець… але я не знаю, чи означає це, що він має важливе значення для керування будь-якою чи всіма цими компаніями сьогодні”, — сказав він.

“Ніхто не залишається на вершині вічно, особливо коли ти намагаєшся очолити сім компаній одночасно”.

І попри всі успіхи пана Маска, були й невдачі.

Протягом багатьох років компанія Tesla взагалі не отримувала прибутку, а потім твіт про те, що компанія стала приватною, спричинив фінансовий хаос, який закінчився розслідуванням регуляторів, у результаті чого він залишив посаду генерального директора.

Я спілкувалася з двома колишніми працівниками компанії, які стверджували, що висловлювання про проблеми безпеки в Tesla коштувало їм роботи та професійної репутації.

Tesla ледь не збанкрутувала. Не всі запуски ракет SpaceX успішні, і кожна невдача коштує компанії мільйони доларів. Чіп Neuralink вийшов з ладу незабаром після його імплантації, хоча відтоді проблеми виправили.

Нещодавно пан Маск заявив, що Starlink тепер безнадійний у фінансовому плані, але Bloomberg опублікував звіт, у якому йдеться про те, що він недооцінив величезні витрати на запуск інфраструктури супутникової мережі.

Але у США існує інший погляд на ризикований бізнес.

“Ринок США не тільки величезний, але й більш схильний до великих успіхів”, — каже Мустафа Сулейман, який є співзасновником Google DeepMind і щойно приєднався до Microsoft.

Якщо пан Маск постраждав від невдачі, він цього не показує. Він зовні багатослівний, домінантний і зухвалий.

Сьогодні він каже, що надіслав торт до Делаверу — суддя з цього штату намагався заблокувати його угоду з виплатою Tesla на 56 мільярдів доларів.

Він прикрашений його улюбленою фразою vox populi, vox dei — “голос народу є голосом Бога”.