зуби

Команда з King’s College London сподівається, що це відкриття «здійснить революцію в стоматологічній допомозі». Вчені вперше успішно виростили людські зуби в лабораторії.

Дослідники з King’s College London заявляють, що цей прорив може у майбутньому дозволити пацієнтам відновлювати втрачені зуби, запропонувавши альтернативу пломбам або зубним імплантам.

Команда розробила матеріал, який імітує середовище, необхідне для розвитку зуба, дозволяючи клітинам надсилати сигнали та починати формування зубної тканини.

Доктор Ана Анжелова Вольпоні, директорка відділу регенеративної стоматології у King’s College, зазначила, що це дослідження має потенціал «здійснити революцію в стоматологічній допомозі».

У дослідженні йдеться про те, що деякі тварини, зокрема акули та слони, мають здатність вирощувати нові зуби, тоді як у людини після дорослішання залишається лише один комплект.

Можливість регенерації зубів, на думку дослідників, стала би серйозним проривом у стоматології.

На відміну від імплантів і пломб, які фіксовані й не можуть адаптуватися з часом, дослідження описує, як вирощений у лабораторії зуб із клітин самого пацієнта може вбудовуватись у щелепу та самостійно відновлюватися, як природний зуб.

Дослідження, яке проводиться у співпраці з Imperial College London, тривало понад десять років.

«Пломби послаблюють структуру зуба»
Сюечень Чжан, дослідник факультету стоматології, оральних і черепно-лицевих наук, пояснив:
«Пломби — не найкраще рішення для відновлення зубів. З часом вони послаблюють структуру зуба, мають обмежений термін служби й можуть призводити до подальшого руйнування чи підвищеної чутливості.

Імпланти потребують інвазивного хірургічного втручання і гарного поєднання з альвеолярною кісткою. Обидва варіанти є штучними й не повністю відновлюють функціональність природного зуба, що потенційно може спричинити ускладнення в довгостроковій перспективі.

Лабораторно вирощені зуби природно регенеруватимуться, вбудовуючись у щелепу, як справжні. Вони будуть міцнішими, довговічнішими та позбавленими ризику відторгнення — це більш надійне й біологічно сумісне рішення, ніж пломби чи імпланти».

Попередні спроби відтворити цей процес у лабораторії зазнавали невдачі через нездатність клітин ефективно взаємодіяти між собою.

Два можливі підходи
Науковці наразі вивчають два потенційні підходи: виростити цілий зуб у лабораторії перед імплантацією або помістити клітини зуба на ранній стадії розвитку безпосередньо в щелепу пацієнта, де вони могли б далі розвиватися.

Пан Чжан додав:
«У нас є кілька ідей, як розмістити зуби в порожнині рота. Ми можемо пересадити молоді зубні клітини в місце відсутнього зуба й дати їм рости безпосередньо в роті.

Або ж ми можемо створити цілий зуб у лабораторії, а потім імплантувати його в ротову порожнину пацієнта. Для обох варіантів необхідно запустити процес розвитку зуба на найранішій стадії саме в лабораторії».

Докторка Вольпоні підсумувала:
«Із розвитком цієї галузі інтеграція таких інноваційних технологій має потенціал змінити стоматологічну практику, запропонувавши стійкі та ефективні рішення для відновлення й регенерації зубів».