Експериментально доведено, що під час заварювання чайне листя адсорбує небезпечні домішки, такі як свинець і кадмій, видаляючи їх із напою. Дослідники з Північно-Західного університету в США з’ясували, що чай має унікальну здатність очищати воду від важких металів. Робота опублікована в журналі ACS Food Science & Technology (ACS).
Вчені встановили, що іони важких металів прилипають до поверхні чайного листя і залишаються там, доки використаний чайний пакетик або заварка не будуть викинуті. Це дозволяє чайному напою природним чином знижувати концентрацію шкідливих речовин у воді.
«Ми не пропонуємо використовувати чай як фільтр для води», — зазначив провідний автор дослідження Вінайяк Дравід. — «Але наша робота показує, що навіть просте чаювання може сприяти зниженню рівня впливу важких металів на організм».
Дослідники протестували різні види чаю: чорний, зелений, улун, білий, а також ромашковий і ройбуш. Також вивчалися відмінності між розсипним чаєм і чайними пакетиками.
Виявилося, що чорний чай адсорбує важкі метали краще за інші сорти завдяки зморшкуватій структурі листя, яка утворюється під час ферментації. При цьому що довше заварюється чай, то більше забруднювачів він вбирає: заварювання протягом кількох секунд малоефективне, а при тривалому настоюванні, наприклад, під час приготування холодного чаю, можна видалити майже всі домішки.
Також автори роботи з’ясували, що чайні пакетики з целюлози (паперові) працюють краще, ніж бавовняні та нейлонові. Останні майже не видаляють важкі метали, а нейлонові ще й виділяють мікропластик.
За підрахунками вчених, одна чашка чаю, заварена стандартним способом (1 пакетик на чашку, 3–5 хвилин), здатна видалити до 15% свинцю з води. Зі збільшенням часу заварювання ця ефективність зростає.
Хоча чаювання не може повністю замінити системи очищення води, вчені вважають, що регулярне вживання чаю може позитивно позначитися на здоров’ї, знижуючи ризик хвороб, пов’язаних із накопиченням важких металів в організмі. Це може пояснити, чому в культурах, де чай є невід’ємною частиною раціону, рідше трапляються серцево-судинні захворювання та інсульти.