Дослідники виявили, що лише 24 години без сну здатні змінювати профіль клітин, які допомагають регулювати імунну систему. Сон є життєво необхідним для нашого організму для відновлення, і тепер стає дедалі очевиднішим, що важлива не лише його кількість, а й якість. Більше того, результати нового дослідження вчених свідчать, що позбавлення сну може вплинути на імунну систему та посилити запалення, причому навіть після однієї ночі поганого сну, пише IFLScience, передає focus.ua.
Попередні докази вказують на те, що порушення сну часто пов’язані з низкою хронічних захворювань, таких як ожиріння, діабет і серцево-судинні хвороби. Вчені також виявили зворотний зв’язок, коли певні захворювання сприяють проблемам зі сном.
У новому дослідженні, результати якого опубліковані в журналі The Journal of Immunology, вчені зосередилися на вивченні моноцитів — ключового компонента вродженої імунної системи організму, який відіграє важливу роль в імунному нагляді та реагуванні на патогени. Також дослідники намагалися з’ясувати, як кількість сну впливає на моноцити.
Відомо, що існує три підтипи моноцитів:
- класичні — беруть участь в імунному нагляді;
- проміжні — беруть участь в імунній активації та запаленні;
- некласичні — беруть участь у сприйнятті та реагуванні на запальні сигнали.
Щоб дослідити зв’язок між сном і змінами в моноцитах, а також потенційний вплив на запальні реакції, вчені відібрали 237 здорових дорослих учасників із різним індексом маси тіла. Команда взяла зразки крові у реципієнтів — це допомогло встановити профілі різних моноцитів і запальних маркерів. Водночас їхній раціон харчування, фізична активність і режим сну відстежувалися за допомогою носимого акселерометра.
Результати показали, що у людей з ожирінням якість сну була значно нижчою, а хронічне запалення слабкого ступеня вираженості було більш помітним. У людей з ожирінням також значно зросла кількість некласичних моноцитів — це корелювало з погіршенням якості сну та підвищенням прозапальних маркерів.
Вчені також провели контрольовані експерименти з позбавленням сну: п’ять здорових і худорлявих учасників не спали 24 години, протягом усього цього часу в них брали кров. Результати підтвердили попередні висновки команди: позбавлення сну змінило профіль їхніх моноцитів зі зворотним збільшенням експресії некласичних моноцитів, як це спостерігалося у людей з ожирінням.
Автори дослідження зазначають, що їхні висновки підкреслюють важливість якості сну в регуляції імунних реакцій, а також запалення при ожирінні. Вчені також вважають, що покращення якості сну може зменшити запалення та покращити здоров’я людей.