чоловіки

Харчування, яке відіграє вирішальну роль у отриманні всіх необхідних і корисних речовин, виявилося не головною причиною розвитку ожиріння. Вчені з’ясували, що це захворювання з’являється через порушення в одному з наших головних органів, повідомляє focus.ua.

В останні десятиліття глобальне зростання ожиріння створює серйозні проблеми для людей, систем охорони здоров’я та осіб, які доглядають за хворими по всьому світу, вважають вчені. Водночас зазвичай звинувачують такі фактори, як неправильне харчування та нестача фізичних вправ, недавні дослідження виявили більш складні механізми, зокрема, пов’язані з відомим багатьом гормоном, пише DZD.

Спільне дослідження Університетської клініки Тюбінгена, Німецького центру досліджень діабету (DZD) та Мюнхенського університету імені Гельмгольца, опубліковане в журналі Nature Metabolism, виявило роль інсуліну в мозку при розвитку ожиріння та діабету 2 типу.

Наукова робота, проведена під керівництвом професора доктора Штефані Куллманн, показала, що навіть короткочасне вживання ультраперероблених продуктів з високим вмістом калорій, таких як шоколадні батончики та картопляні чипси, може суттєво змінити роботу мозку у здорових людей.

“Наші результати вперше демонструють, що навіть короткочасне вживання сильно перероблених шкідливих продуктів викликає значні зміни в мозку здорових людей, що може бути початковою причиною ожиріння та діабету 2 типу”, — відзначила професор Куллманн.

В нормальних умовах інсулін у мозку пригнічує апетит. Однак у людей, які страждають ожирінням, ця регуляторна функція порушується, що призводить до інсулінорезистентності. У здорових учасників дослідження спостерігалося зниження чутливості мозку до інсуліну вже через п’ять днів після вживання висококалорійної їжі, що відображало картину, яка спостерігається у людей з ожирінням. Це зниження чутливості зберігалося навіть через тиждень після повернення до збалансованої дієти.

У дослідженні взяли участь 29 чоловіків-добровольців із середньою вагою, розділених на дві групи. Одна група протягом п’яти днів поспіль доповнювала свій звичайний раціон додатковими 1500 ккал з перероблених закусок, тоді як контрольна група дотримувалася своїх звичайних харчових звичок. За допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) дослідники оцінили вміст жиру в печінці та чутливість мозку до інсуліну як одразу після втручання, так і через тиждень.

Результати показали значне збільшення кількості жиру в печінці та зниження чутливості мозку до інсуліну в групі з високим вмістом калорій, причому ефект зберігався навіть після повернення до нормального харчування.

Ці дані свідчать про те, що реакція мозку на інсулін швидко адаптується до змін у раціоні харчування, що потенційно може сприяти розвитку ожиріння та пов’язаних з ним захворювань. Професор Андреас Біркенфельд, автор дослідження, підкреслив необхідність подальшого вивчення ролі мозку в метаболічних порушеннях: “Ми припускаємо, що реакція мозку на інсулін адаптується до короткочасних змін у раціоні до того, як станеться набір ваги, і таким чином сприяє розвитку ожиріння та інших вторинних захворювань”.

Попереднє дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications, вже показувало, що висока чутливість мозку до інсуліну пов’язана з сприятливим розподілом жиру в організмі та зниженням ваги під час втручань у спосіб життя. Це свідчить про ключову роль нашого мозку в регулюванні метаболізму та про потенційно серйозні наслідки при порушенні його чутливості до інсуліну.

Загалом, дане дослідження підкреслює глибокий вплив навіть короткочасного вживання нездорової їжі на роботу мозку, підкреслюючи важливість вибору раціону харчування для підтримки метаболічного здоров’я.