Нещодавнє дослідження показало, що людям із насиченим графіком у будні чудово підійдуть тривалі прогулянки на вихідних для зняття стресу. Така фізична активність допомагає покращити психічний стан і відновити внутрішній баланс.
Дослідники з Янчжоуського університету (Китай) та університету Васеда (Японія) проаналізували стан здоров’я 13 740 дорослих американців, розділивши їх на чотири категорії за рівнем фізичної активності. Учасники були класифіковані як неактивні, недостатньо активні, регулярно активні (тобто ті, хто займається фізичними вправами щонайменше три рази на тиждень) та активні лише один або два рази на тиждень.
У всіх групах, окрім неактивної, спостерігався нижчий рівень тривожності. Найбільший контраст був помітний у регулярно активних — до 35% зниження симптомів тривожності.
Учені підкреслюють, що фізична активність є ефективним і науково обґрунтованим методом боротьби з проявами тривожних розладів. Особливо це стосується тих, хто хоче отримати користь від фізичних навантажень, попри завантажений графік. Це ще раз підтверджує вже відомий факт: вправи позитивно впливають як на психічне, так і на фізичне здоров’я незалежно від часу, коли вони виконуються — головне, зберігати достатній рівень активності.
Водночас дослідження має обмеження, адже базується на одномоментному зрізі даних і не доводить причинно-наслідкові зв’язки. Також не враховано інші переваги фізичних навантажень, наприклад, поліпшення роботи серцево-судинної системи. Варто зазначити, що оцінка рівня активності учасниками могла бути суб’єктивною. Проте результати свідчать: навіть одне-два тренування на тиждень приносять користь.
Особливо помітне зниження рівня тривожності зафіксували у людей із діабетом або з низьким рівнем доходу. Причини цього явища ще залишаються незрозумілими, що відкриває простір для подальших досліджень.
Вчені також зазначили, що такі фактори, як стать, вік, раса, рівень освіти, сімейний стан, індекс маси тіла, куріння, вживання алкоголю, тривалість сну та наявність гіпертонії, не впливали суттєво на зв’язок між “вихідними тренуваннями” та зниженням тривожності.
Крім того, дослідники детально вивчили, як фізична активність впливає на мозок і сприяє зменшенню тривожності. Виявилося, що вправи можуть посилювати заспокійливі сигнали в мозку та допомагати клітинам справлятися зі стресом.
Отже, навіть якщо протягом тижня не знайшлося часу на фізичну активність — почати ніколи не пізно. Як показують дослідження, хоча найкращі результати досягаються при регулярних заняттях, будь-яка кількість вправ корисна. Для тих, хто не має змоги тренуватися в будні, «режим вихідних» — це практичний спосіб зменшити ризик тривожності, особливо для людей із низьким доходом або діабетом.
Коли йдеться про вправи для підтримки здоров’я серця, не обов’язково досягати пікових навантажень у молодому віці. Дослідження свідчать, що важливо зберігати активність у середньому віці — саме це допоможе запобігти підвищеному тиску в майбутньому.