Довгий час вчені вважали, що основою якісного нічного відпочинку є певна кількість годин сну. Проте нещодавнє дослідження поставило це твердження під сумнів, висунувши на перший план зовсім інший фактор. У той час як багато людей оцінюють якість свого нічного відпочинку за кількістю годин, які вони сплять щоночі, нове дослідження з’ясувало, що стабільність графіка сну може відігравати значно важливішу роль у загальному стані здоров’я. Таким чином, ключовим у нашому відпочинку може бути не його тривалість, пише Cambridgeshire Live, передає focus.ua.
Дослідження, опубліковане в журналі Sleep, проаналізувало дані понад 60 000 учасників і показало, що у людей із регулярним режимом сну ризик смертності був значно нижчим, ніж у тих, хто спав нерегулярно, навіть якщо довше.
Дослідницька група розробила індекс регулярності сну (SRI), використавши понад 10 мільйонів годин даних акселерометра. Вони виявили, що регулярніший сон пов’язаний зі зниженням ризику смертності від усіх причин на 20–48%. Регулярність сну виявилася сильнішим предиктором ризику смертності, ніж його тривалість, що означає, що дотримання послідовності часу сну та неспання може бути важливішим для довголіття, ніж просте зосередження на загальній кількості годин сну. Так, деяким людям достатньо лише 4 годин сну на добу, при цьому вони почуваються чудово, про що вже раніше писав “Фокус“.
Інше дослідження, опубліковане в журналі Journal of Epidemiology & Community Health, яке вкотре підкреслило важливість сталості сну, показало, що нерегулярний режим відпочинку та неспання пов’язаний із підвищеним ризиком серцево-судинних ускладнень, таких як інфаркти та інсульти.
Окрім фізичного здоров’я, регулярність сну також пов’язана вченими з психічним благополуччям. Дослідження, опубліковане в журналі Sleep Health, показало, що постійний режим сну сприяє покращенню психологічного здоров’я, зокрема зменшенню симптомів депресії та поліпшенню когнітивних функцій. Це свідчить про те, що ефекти регулярного режиму сну виходять за межі фізичного здоров’я і охоплюють також емоційне та психічне благополуччя.
Щоб покращити стан здоров’я, експерти рекомендують встановити та підтримувати постійний режим. Це включає засинання та прокидання в один і той же час щодня, навіть у вихідні. Така регулярність допомагає регулювати внутрішній годинник організму, що призводить до покращення якості сну та загального стану здоров’я.
Хоча отримання достатньої кількості сну, безумовно, важливе, регулярність сну відіграє не меншу роль у визначенні стану нашого здоров’я та його змін. Пріоритетне дотримання режиму сну може стати простою, але ефективною стратегією для покращення фізичного та психічного стану багатьох людей.