Аргентинські вчені з Університету Буенос-Айреса довели, що сон дозволяє людям швидше освоювати нові моторні навички, будь то спортивні вправи або гра на музичних інструментах. Попередні дослідження показали, що моторні спогади, особливо ті, які задіяні в адаптації до нових сенсомоторних умов, консолідуються з часом, незалежно від сну. Однак ці роботи не враховували час між навчанням і сном, що може бути критичним фактором.
У новому дослідженні вчені провели серію експериментів за участю 290 осіб у віці від 20 до 28 років.
Добровольці мали переміщати курсор на екрані комп’ютера, щоб вражати цілі за допомогою геймпада. Складність полягала в тому, що іноді рух курсора змінювався через оптичне обертання, змушуючи учасників адаптувати рухи рук, щоб точно влучати по мішені. Це завдання дозволило виміряти, наскільки добре учасники зберігали здатність адаптуватися до цих змін — показник моторної пам’яті.
Під час тестів учасників розділили на групи, одна з яких лягала спати одразу після завершення завдання, тоді як інша тренувалася рано вранці і йшла спати значно пізніше.
Результати показали, що моторні навички найшвидше забуваються протягом першої години після вправ. Також з’ясувалося, що відпрацювання навичок перед сном покращило запам’ятовування нових рухів приблизно на 30% порівняно з тренуваннями, після яких людина продовжує не спати.
Дослідники з’ясували, що ці покращення пов’язані зі змінами в роботі мозку під час сну, включаючи підвищену частоту коротких сплесків мозкової активності в півкулі, протилежній тій, яка використовувалася під час завдання. Це свідчить про те, що сон активно консолідує моторну пам’ять шляхом тонкого налаштування нейронних мереж.