З настанням літньої спеки багато людей помічають, що їжа перестає викликати інтерес. Фізіологи запевняють: наш організм не примхливий. Відмова від їжі в спекотні дні — це захисна реакція, за допомогою якої тіло намагається врятуватися від небезпечного перегріву і зберегти внутрішній баланс, пише Medical Press.
Як працює “внутрішній кондиціонер”
Головний диспетчер нашого тіла — гіпоталамус — суворо стежить за тим, щоб внутрішня температура організму завжди залишалася близько 37 градусів. Це необхідно для правильної роботи всіх органів і ферментів.
Як тільки на вулиці стає надто спекотно, мозок миттєво увімкне режим інтенсивного охолодження.
Один із головних способів охолодити тіло — перенаправлення кровообігу. У спеку тепла кров спрямовується до шкіри, щоб збути зайве тепло в навколишнє середовище. Через це кровопостачання внутрішніх органів, включно з шлунком і кишечником, тимчасово знижується.
Якщо в цей момент щільно поїсти, організму доведеться спрямувати дефіцитну кров назад до травного тракту.
Перетравлення і засвоєння білків або вуглеводів вимагають величезної кількості енергії і сами по собі виділяють внутрішнє тепло. Щоб уникнути подвійного теплового навантаження, мозок блокує відчуття голоду і сповільнює роботу шлунка.
Чому в спеку з’являється спрага замість голоду?
Наш апетит влаштований як ваги, на різних чашах яких знаходяться гормони голоду і ситості. Дослідження показують, що сильна спека здатна пригнічувати вироблення гормону голоду греліну і одночасно активізувати речовини, які відповідають за відчуття ситості.
Крім того, в умовах спеки людина інтенсивно пітніє, втрачає воду і важливі мінерали.
Гіпоталамус, який одночасно відповідає і за голод, і за спрагу, починає вимагати рідину. Сильне відчуття спраги легко затьмарює потребу в їжі, а якщо випити надто багато води за один раз, шлунок розтягнеться, і відчуття ситості стане ще сильнішим.
Рекомендації біологів
В аномальну спеку біологи радять переглянути свій раціон і не перевантажувати кишечник. Краще всього відмовитися від важких гарячих страв і віддати перевагу продуктам з високим вмістом вологи:
- свіжим овочевим салатам,
- соковитим фруктам,
- йогуртам.
Щоб організм не страждав від нестачі сил, корисно їсти невеликими порціями, але часто. Як джерела енергії відмінно підійдуть легкі елементи середземноморської дієти:
- горіхи,
- бобові,
- авокадо,
- легкі сири.
Вони чудово насичують тіло і забезпечують його корисними речовинами, не змушуючи внутрішній кондиціонер працювати на межі можливостей.